O výrobcích - HYNEK KNOPP (HK RESIN MODELS)

Mezi prvními výrobci, které vám představím je modelář pan Hynek Knopp a jeho firma HK Resin models. Jedná se o českého malovýrobce se sídlem firmy v Chotěšově. Zabývá se hlavně výrobou modelů Škoda a Tatra v měřítku 1:43, 1:87 a 1:18. V jeho nabídce nechybí modely i větších měřítek např. 1:2 či 1:8. (jeho model Škody octavia v měřítku 1:8 je možné uvidět v muzeu Škoda auto v Mladé Boleslavy.). Jeho modely jsou velmi detailně propracované.

Více z historie firmy je patrno z následujícího rozhovoru pro portál: www.87thscale.info (2003)

Jak jste se dostal k výrobě modelů?
S výrobou modelů jsem začal asi před 40ti lety. Vyráběl jsem modely a matrice např. pro firmu Igra (modely vozů Tatra T111 či T138) a postupem času jsem začal vyrábět své vlastní modely.

Je modelářství Váš koníček nebo způsob obživy?
Jsem profesionální modelář, výrobě modelů se věnuji na plný úvazek. Vyrábím modely v měřítkách 1:43 a 1:87, speciálně na zakázku i jiná měřítka. Na příklad pro muzeum Škoda Auto v Mladé Boleslavy jsem vyráběl model Škody Octavia v měřítku 1:8.

Podle čeho vybíráte předlohy pro nové modely, máte nějaká kritéria pro výběr? Např. atraktivita a následná snadná prodejnost modelu?
Nejdůležitější je aby se mi předloha líbila, aby mě něčím zaujala, vyjma modelů na zakázku. Žádná ekonomická kritéria neberu v potaz,mimo modelů na zakázku.

Jaký máte postup při vývoji tzv. „masterů“ a jak dlouho vývoj trvá?
Při vývoji základního modelu vycházím z dostupné dokumentace, náčrtků a fotografií. Někdy mi stačí jen základní rozměry předlohy, abych mohl začít s vývojem. Délka přípravy každého modelu je různá, někdy to trvá pár hodin někdy si příprava vyžádá desítky hodin.

Jak postupujete při odlévání modelů? Jaké materiály používáte?
Používám gumové formy a dvousložkový resin pro odlití samotných modelů. Pro odsání vzduchových bublin z pryskyřice používám vakuovou pumpu.

Kolik forem máte pro každý model?
Pro většinu modelů stačí jedna forma, doba tvarování je cca 15 minut.

Jak vyrábíte okenní zasklení pro vaše modely?
Pomocí vakuově tvarované fólie.

Jak vyrábíte leptané součásti modelů?
Leptané prvky pro mě vyrábí specializovaná firma na základě mnou dodaných podkladů.

Jak dlouho trvá výroba jednoho modelu a kolik času z toho zabírá samotné odlévání?
Obvykle odlévám modely v sériích, to trvá přibližně den. Samotné dokončení modelu pak zabere mnohem více času.

Kolik kusů modelů od každého typu v průměru vyrobíte?
Vždy záleží na velikosti objednávek, principiálně není žádné omezení. V průměru vyrábím 10-25 modelů od každého typu. Ale jak říkám záleží na objednávkách.

Pozastavil jste výrobu některých modelů?
Obyčejně mám v nabídce všechny typy modelů. V případě opotřebení formy je daný model dočasně nedostupný než vytvořím novým formu, někdy je potřeba udělat i nový „master“, to pak zabere více času.

Jaké máte plány do budoucna? Připravujete nějaké nové modely?
V budoucnu přidám do své nabídky modely značky Peugeot. Obdržel jsem objednávku na sérii modelů této značky od Francouzského klubu Peugeot.

KNOPP - INFO - odlité resinové karoserieKNOPP - INFO - prezentace modelůKNOPP - INFO - detail odlitku interiérůKNOPP - INFO - foto z dílnyKNOPP - INFO - foto z dílnyKNOPP - INFO - foto z dílnyKNOPP - INFO - foto z obchoduKNOPP - INFO - foto z dílnyKNOPP - INFO - foto z obchoduKNOPP - INFO - foto z obchoduKNOPP - INFO - foto z dílnyKNOPP - INFO - formyKNOPP - INFO - foto z obchoduKNOPP - INFO - Škoda Octavia - M 1:8KNOPP - INFO - Laurint&Klement Sport M1:2KNOPP - INFO - Laurint & KLement M1:8

Komentáře

petr
před 4 roky

Dobry den skvela prace mohu se zeptat kde kupujete resin nemuzu ho najit prosim o webove stranky dekuji muj email petr9800@seznam.cz

Paganini
před 4 roky
Jiří Svoboda
před 3 roky

Zdravím čtenáře...nevím co s panem Knoppem všichni mají, ale ty jeho modely Tater a Škodovek za tu přemrštěnou cenu vůbec tvarově neodpovídají originálu a co se týče detailů, tak za nižší cenu se dá koupit lepší resinový model Tatry od jiných výrobců. Jeho dílo by se dalo nazvat né sběratelské modely ale hračky, co by nepřidaly ani k časopisům od Atlasu ...U pana Knoppa bych si odpustil větu: "Jeho modely jsou velmi detailně propracované". I na záchodovém splachovátku je víc detailů a za nízkou cenu :-). Berte to jako stručnou recenzi od sběratele a doufám, že tento článek budete respektovat a zůstane tu i nadále :-)

Rozhodně bych nedal 1750Kč za model 1/43, který má propadlá okénka, nabarvit jen sedačky a zbytek interiéru nechat v barvě vozu by zvládnul i slepý krtek. Když kouknu na jeho model Tatry 603...při prvním pohledu mě trknou věci jako jsou člun s pohonem 4x4, nebo jako hodně blbý vtip. Mě osobně to 603ku nepřipomíná ani v opilém stavu. Většina Tatrováků se asi obrací a potí v posteli...u Škodováků nápodobně. To ovšem nemluvím šestistovce. Ta mi připomíná nechutně nafouknutou bublinu, která každou chvíli praskne.

Ten, kdo k takovému modelu přijde jako řezník na chirurgii si pomyslí, že to jsou super bezchybné modely. Zkušenější sběratel na to koukne a pomyslí si, že to vypadá jako těžký návrat hraček ze socialismu a tak to vidím já.

Týbl Antonín
před 5 měsíci

Dobrý den, ono se to dobře kritizuje ale umíte lepší? Klidně si nějaký model od vás koupím a porovnám.

koanaz
před 3 roky

Bez výhrad stále souhlasím s panem Svobodou.Pan Knopp má,bohužel pro sběratele,své osobní pojetí pro výrobu modelů.Jeho olůvka mají daleko k opravdovým zmenšeninám automobilů.

Tonda
před 5 měsíci

Dobrý den , vždyď vás nikdo nenutí ty modely kupovat . Každý má možnost si vyrobit svůj a lepší když si na to troufá. kritizovat umí každý

Peter
před 2 roky

Chcel som sa spýtať.Na jednej maďarskej stránke som našiel model Škoda Fabia Praktik.Dá sa niekde ešte zohnať?

Paganini
před 2 roky

Myslíte Fabii s plnými zadními okny? Takový model se sériově nevyráběl, byla to pravděpodobně předělávka

Lukáš
před 2 roky

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda byste mohl vyrobit i Škodu Felicii "s novou tváří" v měřítku 1:43 nebo 1:18 a kolik by to zhruba stálo. Děkuji.

*
*
Překročil(a) jsi maximální délku komentáře o 0 znaků.
*  captcha

NOVINKY NA WEBU

29.11.2014-23:59

Vytvořen profil na Facebooku

1.4.2014-23:59

Nový design stránek - ještě probíhá vychytávání much.
Na základě férové nabídky webzdarma.cz stránky přešly na placený provoz a jsou tedy bez reklam...

14.3.2014-22:55

Spuštěn projekt "NOSTALGIE". Základní přehled hraček Škoda publikován, Postupně bude doplněno podroběnjší info.

Poslední komentáře

Počitadlo

[CNW:Counter]

KONTAKT

paganini(at)cbox.cz